Školenie Cochemská prax s Dr. Jürgenom Rudolphom

" To sa nehanbíte hodiť mi Vaše dieťa na sudcovský stôl, ako kus mäsa o ktorom mám rozhodnúť? Ja Vaše dieťa nepoznám, nikdy mi na ňom nebude záležať tak ako Vám a mám o ňom rozhodovať? "

Jűrgen Rudolph, nemecký emeritný sudca

Dvojdňové odborné školenie riešenia rodičovských sporov o deti na princípoch Cochemskej praxe

 Lektor:  Dr. Jürgen Rudolph

Termín: 15.-16. apríla 2024

Miesto: Hotel APOLLO, Dulovo nám. 1, Bratislava-Ružinov

V polovici apríla 2024 Bratislavu opäť navštívil Dr. Jürgen Rudolph a po celé dva dní nás v Hoteli Apollo učil, ako v Cocheme s rodičmi pracovali. Vymysleli tu veľmi efektívny spôsob interdisciplinárnej spolupráce, v ktorej má každá profesia svoje úlohy a všetky spolu fungujú ako jeden tím s rovnakým cieľom - obnovenie schopnosti rodičov spoločne konať aj vo vysoko konfliktných prípadoch. Počas 16 rokov činnosti sa podarilo odborníkom v Cocheme dosiahnuť také výsledky, aké nedosiahli nikde na svete. Všetky spory okrem dvoch boli ukončené vzájomnou dohodou, ktorú obaja rodičia akceptovali.

Na školení sa o úvod do problematiky rodičovských sporov a ich dopade na dieťa postaral Samuel Schurer, psychológ zo Švajčiarska. Poslucháčom predstavil aj skupinu pre pomoc vymazaným (zavrhnutým) rodičom - EPAO, ktorú je možné kontaktovať emailom na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo telefonicky na čísle 0919 043 606.

Jürgen Rudolph pripravil pre účastníkov okrem prednášky a príkladov z praxe aj praktickú ukážku riešenia konfliktu rodičov. Vyskúšali sme si stretnutie odborníkov, ktorí sú nespokojní s výsledkami svojej práce a hľadajú možnosti, ako ochrániť dieťa pri rodičovských konfliktoch. Stretnutie prebehlo podľa vzoru stretnutia cochemských odborníkov v roku 1992 a bolo veľmi podnetné. Na základe jeho výsledkov sme v rámci interdisciplinárnej spolupráce znovu riešili zložitý rodičovský spor, ktorý bol v tomto prípade prekvapujúco rýchlo a jednoducho vyriešený.

Každý účastník si okrem odborných vedomostí odniesol aj certifikát a knhu Jürgena Rudolpha "Ty jsi moje dítě", v ktorej môže kedykoľvek nájsť podrobnosti o interdisciplinárnej spolupráci profesií v Cocheme.

Medzi 26 poslucháčmi boli zástupcovia všetkých profesií, okrem sudcov a koordinátorov. Napriek veľkej nespokojnosti s riešením rodičovských sporov a s ochranou detí na Slovensku, bol záujem o školenie zo strany odborníkov malý. Záujem alebo nezáujem o interdisciplinárnu spoluprácu však nič neznemí na fakte, že Cochemská prax je najúčinnejším liekom na liečenie rodičovských sporov.

Podujatie pripravila PhDr. Miroslava Kristinová-Wieckowska (OZ COCHEMSKÁ PRAX.sk), spolu s Mgr. Róbertom Kormaňákom (DRUHÝ RODIČ o.z.) a s OZ Striedavá starostlivosť o deti, slovensko-česká spoločnosť.

J¨rgen Rudolph Samuel Schürer
Jürgen Rudolph Samuel Schürer